Anul publicării: 2015
Pagini: 168
Format: 11x18

DESCRIERE

Jurnalul unui iubitor de fotbal (Bogdan Socol) Comentariile lui Cristian Topescu impletite cu turneul final de vis al nationalei Romaniei m-au facut sa vreau un singur lucru: sa ajung si eu comentator si sa pot trai pe viu meciuri de neuitat. Asa am absolvit Scoala Superioara de Jurnalistica in 2003, an in care mi-am realizat si un prim vis: acela de a comenta un meci de fotbal in direct. Se intampla la TV Sport, actualul sport.ro. Partida, Arsenal – Everton 2-0. De atunci pana in prezent am adunat peste 1700 de meciuri comentate, fie din studio, fie de pe stadion. Printre ele, doua finale de Champions League, cateva dintre cele mai asteptate derby-uri din Europa, Barcelona – Real Madrid, AC Milan – Inter sau Arsenal – Manchester United, precum si Clasicul Romaniei, Steaua – Dinamo... Din carte: 9 August 20121 Rapid - Heerenveen 1-0 (1-0) Ziua dinaintea zilei mele de naştere a fost destul de aglomerată. Inainte de a pleca spre Arena Naţională împreună eu George Dobre, am mai comentat un meci din Brazilia, Botafogo - Palmeiras 1-2, care se jucase în noaptea precedentă. Ajuns la stadion cu vreo două ore înaintea partidei, m-am întâlnit cu producătorul meciului, Cristi Bârnaz, şi cu câţiva dintre jucătorii Rapidului, printre care Ovidiu Herea şi Romeo Surdu. Cristi era foarte optimist şi i-a spus lui Herea că va da două goluri, iar eu am plusat şi am zis că vor fi două pe repriză. Şi nu a fost departe să fie aşa! Rapidul a jucat fantastic în prima repriză: a atacat din primul minut, şi-a sufocat adversara în propria jumătate, a deschis scorul dintr-un penalty transformat chiar de Herea, iar un minut mai târziu, Mihai Roman a marcat un eurogol, anulat eronat pentru un ofsaid inexistent. Mi s-a părut unul dintre cele mai frumoase goluri nevalidate de arbitru! Au urmat alte ocazii mari ale giuleştenilor si doar ghinionul a făcut ca scorul la pauză sa fie doar 1-0. Din păcate, au fost foarte puţini spectatori in tribune si cred si acum că dacă ar fi fost măcar zece mii de fani, Rapidul ar fi putut produce un miracol. Chiar am spus de vreo două ori în comentariul din prima repriză că dacă sunt suporteri rapidişti care stau aproape de stadion să vină repede pentru ca ar putea fi martorii unui moment istoric. Chiar credeam asta si eram convins că, dacă până la pauză, trupa lui Sabău ar fi avut măcar 2-0, atunci şansele de calificare deveneau plauzibile. Din nefericire, nu s-a întâmplat aşa şi Rapidul părăsea deja Europa. Nimeni nu se gândea nici în cele mai negre coşmaruri ce avea să urmeze în următorul an!...